Hur övervintrar gräs, buskar och träd? Prydnadsbuskar på hösten: hur man gödslar dem och hur man undviker frysning? När du arbetar kan du inte bara sitta utan också stå

"Förändringar i naturen på vintern" - Korsnäbb är en vän av gran. Det är snö på fälten, is på floderna, en snöstorm blåser. Vinter. Hur träd, buskar och gräs övervintrar. Ekorre. Vinter i växternas liv. Vad kan hända med skogsdjuren om folk hugger ner granar. Livlös natur. Kojan är ny, en matsal för alla, bjuder in till middag och smaka på smulorna. Björn.

"Träd på vintern" - Kottar är korta, med runda fjäll. Aska. Gran. Och det här är vad vi fick reda på... Vi fick reda på att de växer i Peter och Paul Park. Ek. Lönn. Små, runda nötter med en vinge. Ett träd med en hög orange eller gulaktig stam? På vintern kan du hitta frukt på lindgrenar. Lind. Lönn är lätt att skilja från andra växter på sina vingade propellrar.

"Vinterskogen" - Ett samtal om vinterskogen. Folkliga ordspråk. Jag har längre nålar än en julgran. En lektion för att bekanta dig med omvärlden. Björk. Vad bullrar du om i löven en mörk, stormig natt? Hjälpa fåglar på vintern. Fotspår i skogen. Händer är tikar. Sol för sommar, vinter för frost! Vad för djur? Hej, skog, tät skog, full av sagor och mirakel!

"Resan till vinterskogen" - Det är inte vinden som rasar över skogen. Jag går. Tyst. Ringande ljud hörs. Resa till vinterskogen. En underbar bild, vad kär du är för mig. Vintern sjunger och ekar. Vems spår är dessa? Skriv ner en mening om en hare. Resa. Skriv ner en mening om en räv. Lär av dem - av eken, av björken. Förhäxad av trollkarlen på vintern står skogen stilla. Skriv ner en mening om en ekorre.

"Natur på vintern" - Ämne: På vinterbesök. Handla skolgårdsbyggande flygplatssjukhus. Hur förändras längden på dagen? Vad är snöflingor gjorda av? Vad är skorpa? Lektionssammanfattning. Vilken nederbörd förekommer på vintern? Vilka förändringar i den livlösa naturen inträffar med vinterns ankomst? Vinter. Hur bildas snöpellets? Hur förändras temperaturen?

"Dödlös natur på vintern" - Livlös natur på vintern. 1. Tina 2. Is 3. Snöfall 4. Snöstorm 5. Frost. Vinterns kännetecken. Snöfall. Tina. - Den kallaste tiden på året. - Solen intar den lägsta positionen på himlen på vintern. -Korta dagar och långa nätter etableras. -Marken och vattendragen fryser. – Frost kommer. -Jorden är täckt av snö.

Det finns totalt 13 presentationer i ämnet

Lektionens ämne: "Hur gräs, buskar och träd övervintrar"

Mål: visa egenskaperna hos örtartade växters liv på vintern; lära sig att dra slutsatser baserat på observationer, utveckla barns färdigheter att observera, jämföra och generalisera; att odla en kärlek till skönhet, skönheten i vår inhemska natur, att ta hand om den, samt att odla självständighet och organisation

Lektionstyp: en lektion i att lära sig ny kunskap.

Form: lektion med presentation och Flash-animationer

Didaktiskt material: O. N. Fedotova, G. V. Trafimova, S. A. Trafimov "Vår värld", lärobok 1:a klass

Visuella hjälpmedel:presentation med animationselement, gran- och tallgrenar och andra lövträd

Under lektionerna

1. Organisatoriskt ögonblick

2. Motivation till aktivitet.Bild nummer 2Lärarens ord

Idag börjar vi vår lektion med orden från en fantastisk expert på rysk natur, Vitaly Bianki:

"Under hela den långa vintern tittar du på den snötäckta marken och tänker ofrivilligt: ​​vad finns där under, under detta kalla, torra snöhav? Fanns det något levande kvar där, längst ner?”

Vem kommer att gissa och säga: varför börjar vi dagens lektion med dessa ord? (Vi åkte på utflykt och observerade vad som gömde sig under snön).

3. Uppdatering av kunskap

1) Bild nummer 3 Samtal baserat på observationer som erhållits under utflykten

Vad hittade vi under snön på utflykten? (fallna löv)

Vem bäddar en mysig säng i falllöven till vintern? (olika insekter)

Finns det några gräs kvar på botten av "snöhavet"? (Ja, bara de är torra, vilket betyder att de är döda)

Vem lyckades hitta levande gräs? Grön?

Vad var det för grönt? (jordgubbsblad, maskrosblad och vitskäggsstjälkar)

Hur många av er har utforskat era trädgårdar och grönsaksträdgårdar?

2) En elevs presentation som rapporterar fynd i sin trädgård

Ni förstår, killar, det visar sig att andra örtartade växter inte dör på vintern: nejlikor, flox.

Vem, killar, kan förklara varför de gröna löven på dessa växter inte dör under snön? (det finns ingen svår frost under snön, en snörock skyddar jorden från vinterkyla).

4. Bild nummer 4Idrottsminut.

Vinden blåser i våra ansikten.

Trädet svajade.

Vinden är tystare, tystare, tystare.

Trädet blir högre och högre.

5. Elevaktiviteter på lektionens ämne

Idag, killar, fortsätter vi vår utflykt in i naturens vintervärld. Endast vår utflykt kommer att vara i frånvaro. Vi åker med dig till trädens och buskarnas värld.

1) Bild nummer 5 Lärarens ord

Hur lever träd på vintern?

Hur skyddar de sig från kylan?

Det första spåret av vår utflykt kommer att ägnas åt dessa frågor.

Hela sommaren lagrar träd flitigt sav i sina stammar och grenar för vintern. Trädsaften blir tjock och tjock, och rörelsen av trädet saktar ner. Trädet verkar somna. Efter att ha skapat ett utbud av sådan näring är trädet redo att motstå lätt frost. De första frostarna hårdnar det, och trädsaften blir ännu tjockare. Och träden går in i riktig vinterdvala. Ju kallare det är, desto djupare vila (vila) av träden.

Lektionssammanfattning av omvärlden i årskurs 1

Ämne: "Hur gräs, buskar och träd övervintrar"

Lektionens mål:

Ämne :

    Utöka elevernas kunskap om livet för träd och buskar på vintern.

    Introducera eleverna till egenskaperna hos örtartade växters liv på vintern.

    Tänk på njurarnas inre struktur.

    Fortsätt att lära barn hur man sätter upp experiment och formulerar deras resultat.

Metasubjekt :

    Fortsätta arbetet med att utveckla pedagogiska samarbetsförmåga.

    Fortsätta utveckla förmågan att arbeta med innehållsförteckningen i en lärobok och pedagogiska texter.

    Utveckling av praktiska färdigheter i att söka information genom experiment.

    Fortsätta att utveckla förmågan att dra slutsatser från observationer.

    Fortsätta arbetet med att utveckla elevernas förmåga att arbeta med olika informationskällor,

Personlig:

    Fortsätt arbeta för att utbilda barn att respektera naturen.

    Utveckla förmågan att lyssna och höra lärare och klasskamrater.

Utrustning och visuella hjälpmedel:

Lärobok O.N. Fedotova, G.V. Trafimova, S.A. Trafimov "Världen omkring oss" 1:a klass, antologi "Låt oss bekanta oss, värld!" 1:a klass, anteckningsbok för självständigt arbete, förstoringsglas, klippta knoppar av träd och buskar, grenar av träd och buskar samlade under utflykten.

1. Organisatoriskt ögonblick.

Organisera elevernas arbetsyta

Övervakning av organisationen av studentarbetsplatser

Kontrollera arbetsplatsens beredskap

Självbestämmande

Mobilisering av frivilliga insatser

II . Att lära sig nytt material.

Arbeta med läroboksinnehåll

Lär barnen att navigera på sidorna i en pedagogisk bok.

    Vad heter ämnet vi ska arbeta med idag?

    Vilken sida ska vi öppna läroboken på?

    Öppna läroboken till sidan där detta ämne anges.

    Vilka mål kommer vi att sätta upp för lektionen?

(Finns det liv i vatten under is?)

(Hur övervintrar gräs, buskar och träd)

Arbeta med lärobokens innehållsförteckning och referensböcker;

Arbeta med ett läroboksuppslag

Uppdatering av elevernas kunskaper som förvärvats på exkursioner.

Arbeta med läroboken "Låt oss bli bekanta, värld!"

Arbeta med ett läroboksuppslag

    Titta på ikonerna på den här sidan. Vad menar dem?

    Titta på illustrationen på spridningen av läroboken. Vilka växter tror du att Masha och Misha kunde se om de var bredvid sin far?

Lärare.

    Finns det liv under snön?

    Vad kunde Masha och Misha se under snön i skogen, på fältet, i trädgården?

    Tror du att gräs dör på vintern? För att förtydliga svaret på denna fråga, låt oss gå till läroboken. (s. 40, "Dör gräs på vintern?")

    Vilken slutsats kan vi dra av det vi läser?

    Är det möjligt att se blommande växter under snön?

    Titta på bilden av dessa växter i illustrationen. Är de bekanta för dig?

    Det är inte lätt för växter på vintern. Hur skyddar träd sig mot frost på vintern?

    I tidigare lektioner har vi pratat mycket om hur man kan hjälpa djur på vintern, fiska under isen och göra och hänga fågelmatare. Hur kan du hjälpa växter på vintern?

    Vad gör Masha och Mishas pappa i trädgården? Varför gör han detta?

Tänk på det, genomför ett experiment, ett långsiktigt experiment.

Träd: björk, tall, gran, äppelträd, buskar, örtartade växter: renfana, blågräs.

Insekter, paddor, ödlor, torra stjälkar med frukt och till och med gröna växter som sover under nedfallna löv.

Barns svar.

Läraren läser texten.

Örter dör inte på vintern. Många av dem förblir gröna under snön.

Herdeväska, pensé, jarutka.

Träd slutar rinna sav och fäller sina löv i förväg.

Täck värmeälskande växter med film, täck plantornas rötter med nedfallna löv eller sågspån och bind ihop buskars grenar.

Barns svar.

Snön är mycket tung och kan bryta grenar.

Bildande av en miljökultur: en värdebaserad attityd till den naturliga världen, vilja att följa normerna för miljöskydd, icke-slösaktigt beteende;

Prognos: att förutse möjligheten att få ett specifikt resultat när ett problem löses.

Formulering och bibehållande av en lärande uppgift.

Använda etablerade regler för att kontrollera lösningsmetoden;

Använda en lärobokslexikon (TMC) i processen att lära sig nytt material.

III . Praktiskt arbete.

Regler för genomförande av experiment

Genomföra experiment.

Arbeta i en tryckt anteckningsbok

Registrering av resultaten av utförda experiment

Utveckla färdigheter för att samarbeta med kamrater i olika sociala situationer

Hitta ikonen "Tänk" och läs frågan. Tror du att träd står utan löv under vintern?

    Vad kan du säga om barrträd?

    Hur är det med lövträd?

    Titta på bilden till vänster, bredvid piktogrammet som indikerar experimentet.

    Vad tror du att vi kommer att göra?

Lärare. För att undersöka njuren i snitt kommer vi att använda ett förstoringsglas.

Lärare Låt oss börja det praktiska arbetet genom att upprepa reglerna när vi utför experiment.

1. Det är nödvändigt att behandla alla enheter med försiktighet. De kan inte bara gå sönder, de kan också orsaka skador.

2. När du arbetar kan du inte bara sitta utan också stå.

3. Om en elev genomför experimentet, observerar den andra tyst. Först efter detta sker ett åsiktsutbyte baserat på resultaten av erfarenheterna.

4. Ni behöver prata tyst med varandra, utan att störa andra.

5. Du kan bara gå fram till bordet och byta utrustning med lärarens tillstånd.

Erfarenhet.

Lärare. Undersök den skurna njuren genom ett förstoringsglas. Vad ser du inuti njuren?

Byt plats och titta på andra grenar.

Trots att lövträd och buskar fäller sina löv på hösten, lämnades de inte utan löv. Små löv är dolda i sitt rudimentära tillstånd i knopparna. På toppen är de täckta med bruna fjäll.

    Vi kommer att skissa resultaten av våra observationer i en anteckningsbok för självständigt arbete.

    Öppna TPO på s.31, hitta uppgift nr 30. Titta på piktogrammen. Vad pratar de om?

    Läs uppgiften. Skissa dina observationer i den tomma rektangeln.

    Vem vill visa vad de har gjort?

Barns svar.

Vi kommer att undersöka en skuren njure under ett förstoringsglas.

Barn utför ett experiment.

Väldigt små gröna blad, blommor som ännu inte har slagit ut.

1-2 elever kommer till tavlan och visar den genomförda uppgiften.

Vilja att lyssna på samtalspartnern och föra en dialog; villighet att erkänna möjligheten att det finns olika synpunkter och allas rätt att ha sina egna; uttrycka din åsikt och argumentera för din åsikt och bedömning av händelser;

Följ enkla instruktioner och enkla algoritmer, dokumenterade skriftligt;

Arbeta i grupp (förmåga att förhandla, fördela arbete, få ett gemensamt resultat, utvärdera personligt bidrag);

IV . Långtidsexperiment

Början av långtidsobservation.

Genomförande av experimentet.

Berika elevernas kunskaper med ny information om utvecklingen av gröna blad från knoppen.

    Tänk nu på vilken tid på året knopparna läggs på träden? Diskutera i grupp och kom överens om vem som ska svara.

Lärare. Det visar sig att knoppar bildas på våren, när ungt lövverk visas på grenarna. Unga löv växer, och tillsammans med dem växer knopparna på grenarna. Till hösten har dessa knoppar tid att täckas av täta fjäll och förbereda sig för vintern. Och på våren kommer dessa knoppar att blomma och nya knoppar bildas.

Lärare.

Träden i vinterskogen verkar helt livlösa. Under tiden vilar de bara vid denna tidpunkt och samlar styrka, så att de med början av våren kan kasta av sig vinterns bojor. Om du tar hem en trädgren och lägger den i vatten kommer den att vakna till liv och gröna löv dyker upp på den.

    Hitta ikonen "Långtidsobservation" och titta på bilden. Vad ska vi göra med dig?

    Du har samlat kvistar från olika träd. Nämn vilka exakt.

    Genom att starta ett långt experiment idag, kommer alla att observera sina grenar med knoppar tills gröna löv dyker upp från dem.

    Placera grenarna i vatten under fördjupningen.

Gruppdiskussion och barns svar.

Björk, lind, kastanj, syren, poppel, äppelträd.

Använda olika metoder för att söka, samla in, bearbeta, analysera, organisera, överföra och tolka information i enlighet med utbildningsämnets kommunikativa och kognitiva uppgifter och teknologier;

V. Lektionssammanfattning.

    Vad lärde du dig för nytt i klassen idag?

    Läroboksmaterialet kommer att hjälpa till att sammanfatta det vi pratade om i klassen idag. Låt oss läsa texten på s.43.

    Har vi uppnått målen för lektionen?

Att knoppar bildas på våren, att blommande växter finns under snön.

Tillfredsställa kognitiva intressen, söka efter ytterligare information om ämnet som studeras

VI. Reflexion.

Barn väljer och visar en färgcirkel.


Lektion 37 Världen omkring oss

se
"Under en lång tid

vinter
snö
begravd
marken och ofrivilligt
du kommer att undra: vad finns där?
under den, under den
kall
torr
ett hav av snö? Vänster
Och hur mår du
där, längst ner,
tror du att det finns
är livet under
fastän
något
Levande?
snö?

Diskurs "Hur gräs övervintrar"
"Det är vitt runt om och snön är djup." Och det skulle vara tråkigt
att tro att det inte finns något annat än snö på jorden nu,
att alla blommor för länge sedan har bleknat och allt gräs har torkat.
Men det är vad de brukar tänka. Och de lugnar dig
själv: "Ja, det är så det ska vara av naturen!"
Hur lite vi fortfarande vet om naturen!
Idag är en klar dag. Låt oss röja snön.
Varför gör örter
gröna löv
dö inte i
vinterkyla?

Data
För under snön finns ingen stark
glasera. En snörock skyddar jorden från
vinterkyla.
så på hösten. Snart
– Höstvete
dyka upp
växer upp
Vete
skott.
buskar och i denna form övervintrar under
snö. På våren kommer det att fortsätta växa och mot slutet
sommaren kommer att ge skörd.

Diskurs "Hur buskar och träd övervintrar"
– Vilka buskar och träd växer i vår
parkera?
– Tror du att dessa växter lever?
– Var uppmärksam på buskar och träd. Hur
Ser de ut? Har de löv?
– Är de täckta av snö?
– Kan frost döda ett träd?
– Om ett träd fryser hela vägen, in i kärnan, kommer det att göra det
kommer att dö. I särskilt hårda vintrar med lite snö dör många människor i vårt land.
träd, mestadels unga.

Hela sommaren lagrar träd flitigt
stammar och grenar saft för vintern. Juice (stärkelse)
träden blir tjocka och täta, och rörelsen
juicer saktar ner. Trädet verkar somna.
Efter att ha skapat reserver av sådan näring är trädet redo
tål lätt frost. Första frosten
de härdar det, gör det ännu mer hållbart; juice
trädet tjocknar ännu mer. Och träden ramlar in
riktig dvala, som gophers, jordekorrar, murmeldjur.
Ju kallare det är, desto djupare dvala, frid

V. Bianchi "Skog på vintern"
kall,
”...Träd, som har samlat kraft under sommaren, vägrar
från mat, de slutar äta, de slutar växa...
faller i djup sömn.
Bladen andas ut mycket värme, ner med löven för vintern!
Träden kastar av dem, vägrar dem,
för att behålla den värme som behövs för livet. A
förresten, löv som kastats från grenarna som ruttnar på marken
ger värme och skyddar ömtåliga rötter
träd från att frysa.
Lite av! Varje träd har ett skal,
skydda växter från frost. Hela sommaren, varje år
träd låg under huden på deras stam och
grenar poröst tyg - död korklager.
Luften stagnerar i sina porer och låter den inte fly
värme från trädets levande kropp. Ju äldre trädet är
korkskiktet i den är tjockare - det är därför de gamla,
tjocka träd tål det bättre
hur
unga träd med tunna stjälkar och grenar...
Men det bästa skyddet mot frost är fluffig snö.
omslag. Det är känt att vårdande trädgårdsmästare medvetet
kyliga unga fruktträd böjer sig mot marken
snö: det är varmare för dem. I
Och
snöig
snö som ett täcke
överge dem
vinter

Framtida löv är gömda på vintern
dessa njurar.
- Hur kan en person
hjälpa träd på vintern?
Närbild träd
täckmaterial
Fyll upp trädstammarna
cirklar med snö.

Med
Intressant sida
1) Vilka naturfenomen
kan du se den på vintern?
2) Vad händer på vintern
tid
lövfällande
träd?
3) Varför inte
barrträd?
4) Men vem av er vet varför?
Knasar snön under dina fötter?
5) Vilken barrväxt
Förbi
är
mästare
frisättning av fytoncider?
6) Vad är fisken orolig för?
is?
somna

Och naturligtvis, som nämnts ovan, är vårfrost hemskt, frost på senvåren är särskilt hemskt för trädgården.

De vanligaste skadorna på träd i trädgården efter vintern - hur man hjälper och bekämpar dessa problem?

Oftast, efter vintern, kan du stöta på med följande skador på träd och buskar:

  1. Frosthål och frostsprickor
  2. Barken brinner
  3. Tallbarr brinner
  4. Vintertorkning
  5. Vinterglasyr

I slutet av vintern och tidig vår kan en sådan obehaglig sak ofta hända: fysiologisk torka"(vissa sommarbor kallar det "vintertorrhet").

En sådan torka är inget annat än extrem uttorkning av buskar och träd i trädgården och uttorkning under förhållanden där rotsystemet under jorden inte får vatten - det är fruset.

Barrträd lider mest av detta, inklusive barrträd, såväl som vintergröna lövväxter, som avger mer fukt genom avdunstningsprocessen än de får från marken.

Vinterglasyr är också mycket farligt för träd i trädgården.

Det kan vara partiellt (vanligtvis högt (till exempel dimma ändrades snabbt till frost)), men det kan också vara fullständigt - till exempel som ett resultat av underkylt regn och blåst (vad som händer i år).

Under sådana förhållanden är den bästa vän av alla växter (och inte bara buskar och trädgårdsträd) snö! Därför har det på senare tid blivit populärt att ta till snöhållning på tomter - varje år släpar jag själv snö till tomten - både till trädgården och till trädgården, och till och med till gräsmattan - så även samma gräsmatta växer många gånger bättre i våren än på de platser där det finns snö föll inte ut och även i svår torka visas inte kala fläckar på gräsmattan - verifierad).

Hur man hanterar frostskador och barkbrännskador på ett eller flera träd

Det enklaste sättet och åtgärden för att bekämpa frostskador på träd är att vittja dem med valfri lämplig sammansättning. Du kan också använda en sådan kontrollåtgärd som att linda in dem med valfri tygisolering.

Recept för att bekämpa frostskador (skydda träd från dem)

Tvätta för att skydda träd från bark som spricker. I 10 liter vatten, späd 1 kilo lime, 2 kilo mullein, 2 kilo lera, 60 gram tjärtvål, 2 msk. l. kontorslim och 6 ml av läkemedlet "Epin". Tillsätt även 1 tablett heteroauxin för att påskynda sårläkningen. Blanda alla ingredienser noggrant. Det är nödvändigt att belägga alla stora grenar och trädstammar med produkten. På så sätt kommer dina äppel- och päronträd inte att drabbas av frostskador under upptining.

För att ta hand om en ung trädgård på vintern kan basen av unga träd och plantor täckas med grangrenar eller nylon för att skydda dem från möss, råttor, harar och andra "vänner".

Och för att skydda växter från sen frost kan du helt enkelt trampa snö runt dem. Det blir ännu bättre om du täcker stamcirklarna på hösten, innan detta, för första gången och andra gången efter att snön faller, så att den smälter långsammare och skyddar trädet eller den unga plantan med sitt täcke.

Vattning på våren är obligatorisk för träd som skadats på vintern - stamcirklarna bör inte torka ut alls.

Bärbuskar (toppar, vinbär, etc.) kan sprayas med varmt vatten, detta kommer att hjälpa dem att påskynda växtsäsongen och snabbt återhämta sig från frost.

Tveka inte efter vintern med bladgödsling - natrium och kaliumhumat är också effektiva under denna period.

För att öka växternas vinterhärdighet och minska graden av frostskador, senast de första dagarna i augusti, sluta använda kvävegödselmedel och minska höstvattningen (du kommer att behöva öka den senare och utföra den så kallade fuktuppladdningen vattning).

Men man bör öka gödslingen med fosfor och speciellt kaliumgödsel de första höstveckorna.

Med dessa enkla åtgärder för att ta hand om trädgårdsträd kan du hjälpa dem att överleva vintern mycket bättre och motstå ogynnsamma klimatförhållanden.

På en notis:

Om trädet har en hålighet, tas den döda veden bort och putsas tillbaka till levande ved.

Sedan behandlas denna plats med en 5% lösning av kopparsulfat, fylld med cementmortel (i förhållandet cement och sand 1:3) och gnids ovanpå med cement.

Efter härdning målas platsen där hålet var med oljefärg för att täcka alla sprickor och mikroporer.

Träpolerade herrringar Medium 100 % volframkarbid...

616,66 rub.

Gratis frakt

(4.10) | Beställningar (482)

Relaterade publikationer