Як зимують трави чагарники та дерева. Декоративні чагарники восени: чим удобрювати і як уникнути обмерзання? Під час роботи можна не лише сидіти, а й стояти

«Зміни в природі взимку» - Клест – друг ялини. Сніг на полях, лід на річках, завірюха гуляє. Зима. Як зимують дерева, чагарники та трави. Білка. Зима у житті рослин. Що може статися з тваринами лісу, якщо люди вирубають ялинки. Нежива природа. Хатинка нова, для всіх їдальня, кличе обідати, крихітку скуштувати. Ведмідь.

"Дерева взимку" - Шишки у сосни короткі, з круглими лусочками. Ясен. Ялина. І ось що дізналися… Ми дізналися, що у Петропавлівському парку зростають. Дуб. Клен. Маленькі круглі горішки з одним крильцем. Дерево з високим помаранчевим або жовтуватим стволом? Взимку на гілочках липи можна знайти плоди. Липа. Клен легко відрізнити від інших рослин за крилатками-пропелерами.

«Зимовий ліс» - Розмова про зимовий ліс. Народні прислів'я. У мене довша голка ніж у ялинки. Заняття з ознайомлення з навколишнім світом. Береза. Ти про що шумиш листя вночі темною, грозовою? Допомога птахів взимку. Сліди у лісі. Руки-сучки. Сонце-на літо, зима - на мороз! Що за звір? Привіт ліс, дрімучий ліс, повний казок і чудес!

«Подорож у зимовий ліс» - Не вітер вирує над бором. Їду. Тихо. Чути дзвони. Подорожі в зимовий ліс. Чудова картина, яка ти мені рідна. Співає зима – аукає. Чиї це сліди. Запишіть пропозицію про зайця. Подорожі. Запишіть пропозицію про лисицю. Вчись у них - у дуба, у берези. Чарівною зимою зачарований, ліс стоїть. Запишіть речення про білку.

"Природа взимку" - Тема: У гості до зими. Магазин школи ферми будівництво аеропорту лікарні. Як змінюється тривалість дня? З чого утворюються сніжинки? Що таке наст? Підсумок уроку. Які опади випадають узимку? Які зміни у неживій природі відбуваються з настанням зими? Зима. Як утворюється сніжна крупа? Як змінюється температура?

"Нежива природа в зиму" - Нежива природа взимку. 1. Відлига 2. Ожеледиця 3. Снігопад 4. Завірюха 5. Ізморозь. Характеристика зими Снігопад. Відлига. -Найхолодніша пора року. -Сонце взимку займає найнижче становище на небосхилі. -Встановлюються короткі дні та довгі ночі. -Замерзають ґрунт та водойми. -Приходять морози. -Земля покривається сніжним покривом.

Всього у темі 13 презентацій

Тема урока: «Як зимують трави, чагарники та дерева»

Цілі: показати особливості життя трав'янистих рослин взимку; вчитися робити висновки на основі спостережень, розвивати у хлопців уміння спостерігати, порівнювати, узагальнювати; виховувати любов до прекрасної, краси рідної природи, дбайливого ставлення до неї, а також виховувати самостійність, організованість

Вигляд уроку: урок засвоєння нових знань

Форма: урок з використанням презентації та Flash-анімацій

Дидактичний матеріал: О. Н. Федотова, Г. В. Трафімова, С. А. Трафімов «Наш світ», підручник 1 клас

Наочні посібники:презентація з елементами анімації, гілки ялинки та сосни та інших листяних дерев.

Хід уроку

1. Організаційний момент

2. Мотивація діяльності.Слайд №2Слово вчителя

Сьогодні наш урок ми почнемо зі слів дивовижного знавця російської природи Віталія Біанки:

«Усю довгу зиму дивишся на засипану снігом землю та мимоволі замислюєшся: що там під ним, під цим холодним сухим морем снігу? Чи залишилися там, на дні його, хоч щось живе?»

Хто здогадається і скаже: чому саме з цих слів ми розпочнемо сьогоднішній урок? (Ми були на екскурсії та спостерігали, що ховається під снігом).

3. Актуалізація знань

1) Слайд №3 Розмова щодо спостережень, отриманих на екскурсії

Що ми знайшли під снігом на екскурсії? (Опале листя)

Хто на зиму влаштовує в опалому листі собі затишну постільку? (різні комахи)

А чи залишилися на дні «снігового моря» трави? (Так, тільки вони сухі, а отже, мертві)

А кому удалося знайти живу траву? Зелену?

Що то була за зелень? (листя суниці, кульбаби та стеблинки білоуса)

А хто з вас, хлопці, досліджував свої сади та городи?

2) Виступ учня з повідомленням про знахідки у своєму саду

Бачите, хлопці, виявляється, не вмирають на зиму та інші трав'янисті рослини: гвоздика, флокс.

Хто зможе пояснити, чому зелені листочки цих рослин не гинуть під снігом? (Під снігом немає сильного морозу, снігова шуба захищає землю від зимової холоднечі).

4. Слайд №4Фізкультхвилинка.

Дме вітер нам в обличчя.

Захиталося деревце.

Вітер тихіше, тихіше, тихіше.

Деревце все вище, вище.

5. Діяльність учнів на тему уроку

Сьогодні, хлопці, ми продовжимо нашу екскурсію у зимовий світ природи. Тільки екскурсія наша буде заочною. Ми вирушаємо з вами у світ дерев та чагарників.

1) Слайд №5 Слово вчителя

Як живуть дерева взимку?

Як вони захищаються від холоду?

Саме цим питанням буде присвячена перша стежка нашої екскурсії.

Все літо дерева з старанністю запасають у стовбурах та гілках соки на зиму. Соки дерева стають густими-густими, і рух соків сповільнюється. Дерево наче засинає. Створивши запас такого харчування, дерево готове витримати невеликі морози. Перші морози гартують його, сік дерева стає ще густішим. І дерева впадають у справжню сплячку. Чим холодніше, тим глибше сплячка (спокій) у дерев.

Конспект уроку навколишнього світу у 1 класі

Тема: «Як зимують трави, чагарники та дерева»

Завдання уроку:

Предметні :

    Розширити знання учнів про життя дерев та чагарників у зимовий період.

    Ознайомити учнів із особливостями життя трав'янистих рослин взимку.

    Розглянути внутрішню будову нирок.

    Продовжити навчання дітей постановки дослідів та формулювання їх результатів.

Метапредметні :

    Продовжити роботу щодо формування умінь навчального співробітництва.

    Продовжити формування вміння працювати з змістом підручника, навчальними текстами.

    Розвиток практичного уміння пошуку інформації шляхом проведення дослідів.

    Продовжити формування вміння робити висновки із спостережень.

    Продовжити роботу з формування в учнів уміння працювати з різними джерелами інформації,

Особистісні:

    Продовжити роботу з виховання у дітей дбайливого ставлення до природи.

    Виховання вміння слухати та чути вчителі та однокласників.

Обладнання та наочні посібники:

Підручник О.М. Федотова, Г.В. Трафімова, С.А. Трафімов «Навколишній світ» 1 клас, хрестоматія «Давай знайомитись, світ!» 1 клас, зошит для самостійної роботи, лупи, розрізані бруньки дерев та чагарників, гілочки дерев та чагарників, зібрані під час екскурсії.

1.Організаційний момент.

Організувати робоче місце учнів

Контроль організації робочих місць учнів

Перевірка готовності робочих місць

Самовизначення

Мобілізація вольових зусиль

II . Вивчення нового матеріалу.

Робота із змістом підручника

Навчати дітей орієнтуватися на сторінках навчальної книги.

    Як називається тема, з якою ми працюватимемо сьогодні?

    На якій сторінці потрібно відкрити підручник?

    Відкрийте підручник на сторінці, де зазначено цю тему.

    Які цілі поставимо на урок?

(Чи є життя у воді під льодом?)

(Як зимують трави, чагарники та дерева)

Працювати з змістом та довідниками підручника;

Робота з розворотом підручника

Актуалізація знань учнів, здобутих на екскурсії.

Робота з хрестоматією «Давай знайомитись, світ!».

Робота з розворотом підручника

    Розгляньте піктограми на цій сторінці. Що вони означають?

    Розгляньте ілюстрацію на розвороті підручника. Як ви думаєте, які рослини могли б побачити Маша та Мишко, опинившись поряд зі своїм батьком?

Вчитель.

    Чи є життя під снігом?

    Що могли б побачити Маша та Мишко під снігом у лісі, у полі, у саду?

    Як ви вважаєте, чи вмирають на зиму трави? Для уточнення відповіді на це запитання звернемося до хрестоматії. (С.40, «Чи вмирають на зиму трави?»)

    Який висновок зробимо із прочитаного?

    Чи можна під снігом побачити квітучі рослини?

    Розгляньте зображення цих рослин на ілюстрації. Чи знайомі вони вам?

    Нелегко доводиться рослинам узимку. Як дерева взимку від морозу захищаються?

    На минулих уроках ми багато говорили про те, як допомогти тваринам узимку, рибам під льодом, виготовляли та розвішували годівниці для птахів. А як можна допомогти рослинам узимку?

    Що робить тато Маші та Миші у саду? Для чого він це робить?

Подумай про проведення досвіду, довгостроковий експеримент.

Дерева: березу, сосну, ялинку, яблуню, кущі, трав'янисті рослини: піжму, тонконіг.

Комах, що зимують під опалим листям, жаб, ящірок, сухі стебла з плодами і навіть зелені рослини.

Відповіді дітей.

Текст читає учитель.

Трави на зиму не вмирають. Багато хто з них залишаються під снігом зеленими.

Пастуша сумка, братки, ярутка.

У дерев припиняється рух соку, вони заздалегідь скидають листя.

Укрити теплолюбні рослини плівкою, вкрити коріння рослин опалим листям або тирсою, зв'язати гілки чагарників.

Відповіді дітей.

Сніг дуже важкий і може поламати гілки.

Формування екологічної культури: ціннісне ставлення до природного світу, готовність дотримуватися норм природоохоронної, нерозтратної поведінки;

Прогнозування: передбачати можливості отримання конкретного результату під час вирішення завдання.

Формулювання та утримання навчальної задачі.

Використання встановлених правил контролю способу рішення;

Використання словника підручника (УМК) у процесі вивчення нового матеріалу.

III . Практична робота.

Правила під час проведення дослідів

Проведення дослідів.

Робота у зошиті на друкованій основі

Фіксація результатів проведених дослідів

Розвиток навичок співпраці з однолітками у різних соціальних ситуаціях

Знайдіть піктограму "Подумай", прочитайте питання. Як ви вважаєте, чи залишаються дерева на зиму без листя?

    Що ви можете сказати про хвойні дерева?

    А про листяні?

    Розгляньте малюнок зліва, поруч із піктограмою, що вказує на проведення досвіду.

    Як ви вважаєте, що ми робитимемо?

Вчитель. Щоб розглянути нирку в розрізі, ми скористаємось лупою.

ВчительПочнемо практичну роботу з повторення правил під час проведення дослідів

1. Необхідно дбайливо ставитись до всіх приладів. Їх можна не лише розбити, ними можна й поранитися.

2. Під час роботи можна не лише сидіти, а й стояти.

3. Якщо досвід проводить один учень, другий мовчки спостерігає. Тільки після цього проводиться обмін думками щодо результатів проведеного досвіду.

4. Переговорюватися один з одним потрібно тихо, не заважаючи іншим.

5. Підходити до столу та проводити заміну обладнання можна лише з дозволу вчителя.

Досвід.

Вчитель. Розгляньте розрізану бруньку через лупу. Що ви бачите усередині нирки?

Поміняйтеся місцями та розгляньте інші гілочки.

Незважаючи на те, що листяні дерева та чагарники скинули восени листя, без листя вони не залишилися. Маленьке листя в зародковому стані заховано в нирках. Зверху вони вкриті коричневими лусочками.

    Результати своїх спостережень ми замалюємо у зошитах для самостійних робіт.

    Відкрийте тпо на с.31, знайдіть завдання №30. Розгляньте піктограми. Про що вони говорять?

    Прочитайте завдання. Замалюйте свої спостереження у порожньому прямокутнику.

    Хто хоче показати, що йому вийшло?

Відповіді дітей.

Ми розглядатимемо розрізану нирку під лупою.

Діти виконують досвід.

Дуже маленькі зелені листочки, квіточки, що ще не розпустилися.

1-2 учні виходять до дошки та показують виконане завдання.

Готовність слухати співрозмовника та вести діалог; готовність визнавати можливість існування різних точок зору та права кожного мати свою; викладати свою думку та аргументувати свою точку зору та оцінку подій;

Виконувати найпростіші інструкції та нескладні алгоритми, оформлені письмово;

Працювати у групі (уміння домовлятися, розподіляти роботу, отримувати загальний результат, оцінювати особистий внесок);

IV . Тривалий експеримент

Початок тривалого спостереження.

Проведення досвіду.

Збагатити знання учнів новими відомостями про розвиток зеленого листя з нирки.

    А тепер подумайте, в яку пору року закладаються на деревах нирки? Обговоріть у групі та домовтеся, хто відповідатиме.

Вчитель. Виявляється, нирки закладаються навесні, коли на гілках з'являється молоде листя. Молоді листочки ростуть, а разом із ними ростуть і бруньки на гілках. До осені ці нирки встигають покритися щільною лускою, підготуватися до зими. А навесні ці бруньки розпустяться і утворюються нові бруньки.

Вчитель.

Цілком неживими здаються дерева в зимовому лісі. А тим часом вони тим часом лише відпочивають, накопичують сили, щоб із настанням весни скинути зимові пута. Якщо принести додому гілочку дерева і поставити її у воду, вона оживе, і на ній з'являться зелені листочки.

    Знайдіть піктограму «Тривале спостереження» та розгляньте малюнок. Що ми маємо з вами зробити?

    Ви зібрали гілочки різних дерев. Назвіть яких саме.

    Почавши тривалий експеримент сьогодні, кожен спостерігатиме за своїми гілочками з нирками, поки з них не з'являться зелені листочки.

    У зміну поставте гілочки у воду.

Обговорення у групах та відповіді дітей.

Берези, липи, каштану, бузку, тополі, яблуні.

Використання різних способів пошуку, збору, обробки, аналізу, організації, передачі та інтерпретації інформації відповідно до комунікативних та пізнавальних завдань та технологій навчального предмета;

V. Підсумок уроку.

    Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?

    Узагальнити те, що ми сьогодні говорили на уроці, допоможе матеріал підручника. Прочитаємо текст на с.43.

    Чи досягли ми цілей уроку?

Що нирки утворюються навесні, що під снігом можна зустріти й квітучі рослини.

Задоволення пізнавальних інтересів, пошуку додаткової інформації про предмет, що вивчається

VI. Рефлексія.

Діти вибирають та показують кольорове коло.


Урок 37Навколишній світ

дивишся
«Все-таки довгу
на
зиму
снігом
засипану
землю та мимоволі і
замислишся: що там
під ним, під цим
холодним
сухим
морем снігу? Залишилось
А як ви
чи там, на дні його,
думаєте, є
чи життя під
хоч
що-небудь
живе?»
снігом?

Бесіда «Як зимують трави»
- Навколо біло, і сніг глибокий. І сумно було б
думати, що зараз на землі немає нічого, крім снігу,
що всі квіти давно відцвіли і вся трава засохла.
Адже так зазвичай і думають. Та ще заспокоюють
себе: «Ну що ж, так уже належить природою!»
Як мало ми ще знаємо природу!
Сьогодні ясний день. Давайте розчистимо сніг.
Чому у трав
зелене листя
не гинуть у
зимову холоднечу?

Факти
Тому що під снігом не буває сильного
морозу. Снігова шуба захищає землю від
зимової холоднечі.
сіють восени. Незабаром
– Озиму пшеницю
з'являються
підростає,
Пшениця
сходи.
кущиться і в такому вигляді перезимовує під
сніг. Весною вона продовжить зростання і до кінця
літа принесе врожай.

Бесіда «Як зимують чагарники та дерева»
– Які чагарники та дерева ростуть у нашому
парку?
– Як ви вважаєте, чи живі ці рослини?
– Зверніть увагу на чагарники та дерева. Як
вони виглядають? Чи є на них листя?
- Чи засипані вони снігом?
- Чи може мороз убити дерево?
– Якщо дерево промерзне все наскрізь, аж до серцевини, – воно
помре. Особливо суворі, малосніжні зими в нас гине чимало
дерев, переважно - молоденьких.

Все літо дерева з старанністю запасають у
стовбури і гілки соки на зиму. Соки (крохмаль)
дерева стають густими-густими, і рух
соків сповільнюється. Дерево наче засинає.
Створивши запаси такого харчування, дерево готове
витримати невеликі морози. Перші морози
гартують його, роблять ще витривалішим; сік
дерева ще густішає. І дерева впадають у
справжню сплячку, як ховрахи, бурундуки, бабаки.
Чим холодніше, тим глибше сплячка, спокій у

В. Біанки «Ліс узимку»
холод,
«…Дерева, зібравши за літо сили, до зими відмовляються
від їжі, перестають харчуватися, перестають рости.
поринають у глибокий сон.
Багато видихають тепла листя, геть на зиму листя!
Дерева скидають їх із себе, відмовляються від них,
щоб зберегти у собі необхідне життя тепло. А
до речі, скинуте з гілок гниюче на землі листя
самі дають тепло і оберігають ніжне коріння
дерев від промерзання.
Мало того! На кожному дереві є панцир,
захищає рослини від морозу. Все літо, щороку
відкладають дерева під шкіркою свого стовбура та
гілок пористу тканину – мертвий пробковий прошарок.
Повітря застоюється в її порах і не дає витікати
тепла з живого тіла дерева. Чим старше дерево, тим
товщі в ньому пробковий шар - ось чому старі,
товсті дерева краще переносять
чим
молоденькі деревця з тонкими стовбурами та гілками.
Але найкращий захист від морозів – пухнасте снігове.
покривало. Відомо, що дбайливі садівники навмисне
пригинають до землі зябкі молоді фруктові деревця
снігом: так їм тепліше. У
і
багатосніжні
сніг, як пухова ковдра,
закидають їх
зими

Майбутнє листя сховано взимку в
цих нирках.
– А як людина може
допомогти деревам взимку?
Закрити дерева
покривним матеріалом
Засипати приствольні
круги снігу.

з
Цікава сторінка
1) Які природні явища
можна спостерігати взимку?
2) Що відбувається в зимове
час
листяними
деревами?
3) А чому не
хвойні дерева?
4) А ось хто з вас знає, чому
хрумтить сніг під ногами?
5) Яка хвойна рослина
по
є
чемпіоном
виділення фітонцидів?
6) Про що турбуються риби під
льодом?
засинають

Ну і звичайно страшні, як вже було зазначено вище, весняні заморозки, особливо страшні для саду заморозки пізньої весни

Найчастіші пошкодження дерев у саду після зими – як допомогти та боротися з цими проблемами?

Найчастіше після зими Ви в саду можете зіткнутися з наступними пошкодженнями дерев та чагарників:

  1. Морозобоїни та морозобійні тріщини
  2. Опіки кори
  3. Опіки хвої
  4. Зимове висушення
  5. Зимове зледеніння

Наприкінці зими та ранньою весною найчастіше може статися така неприємна річ як « фізіологічна посуха» (Деякі дачники називають її «зимова суша»).

Така посуха це не що інше як крайнє зневоднення чагарників і дерев у саду, і засихання в тих умовах коли коренева система під землею не отримує води – адже вона замерзла.

Найбільше страждають від цього хвойні, у тому числі й, а також вічнозелені листяні рослини, що віддають через процес випаровування більше вологи, ніж отримують із землі.

Зимове зледеніння також дуже небезпечне для дерев у саду.

Воно може бути як частковим (частіше верховим (наприклад, туман швидко змінився на мороз)), але може бути і повним – наприклад, внаслідок випадання крижаного дощу та вітру (що відбувається цього року).

У таких умовах найкращий друг усіх рослин (і не лише чагарників та садових дерев) це сніг! Тому так останнім часом стало популярно вдаватися до снігозатримання на ділянках - я сам щороку тягаю сніг на ділянку - і на город і в сад і навіть на газон - так навіть той же газон росте в рази краще навесні, ніж на тих місцях, куди сніг не сипав і навіть у сильну посуху лисин на газоні не з'являється – перевірено).

Як боротися з морозобоїнами та опіком кори у дерева (дерев)

Найпростіший спосіб і міра боротьби з морозобоїнами на деревах це їх побілка будь-якими відповідними складами. Також можна застосувати такий захід боротьби як замотування їх будь-якими тканинними утеплювачами.

Рецепт для бруківки з морозобоїнами (захисту дерев від них)

Зробіть побілку для захисту дерев від розтріскування кори. У 10 л води розведіть 1 кілограм вапна, 2 кіло коров'яку, 2 кілограми глини, 60 грамів дьогтьового мила, 2 ст. л. канцелярського клею та 6 мл препарату «Епін». Додайте 1 таблетку гетероаук-сина, щоб прискорити загоєння ран. Усі компоненти ретельно перемішайте. Обмазати засобом необхідно усі великі гілки та штамб дерева. Так ваші яблуні та груші під час відлиг не постраждають від морозобоїн.

Для догляду за молодим садом взимку, основи молодих дерев та саджанців можна вкрити лапником, або капроном для захисту від мишей, щурів, зайців та інших «друзів».

А щоб уберегти рослини від пізніх заморозків, можна просто навколо них утоптати сніг. Буде ще краще якщо пристовбурні кола ще восени, перед цим, замульчуєте перший раз, а другий раз після випадання снігу та його, щоб він повільніше танув та захищав своїм покривом дерево чи молодий саджанець.

Полив навесні для пошкоджених взимку дерев обов'язковий - ствольні кола не повинні пересихати в них взагалі.

Ягідні чагарники (верхівки, смородини, т.п.) можна оббризкати гарячою водою, це допоможе їм прискорити вегетацію і швидше відійти від морозів.

Не зволікайте після зими та з некореневим внесенням підживлення – ефективні в цей період і гумат натрію та калію.

Щоб збільшити зимостійкість рослин, і знизити ступінь шкоди від морозів не пізніше за перші числа серпня припиніть внесення азотних добрив і зменшіть осінній полив (збільшити його потрібно буде пізніше і зробити так званий вологозарядковий полив).

Зате слід збільшити підживлення фосфорними, особливо калійними добривами в перші осінні тижні.

Цими простими заходами для догляду за садовими деревами ви можете допомогти їм значно краще перезимувати та перенести несприятливі кліматичні умови.

На замітку:

Якщо дерево має дупло, то деревину, що відмерла, видаляють і зачищають до живої.

Потім це місце обробляють 5% розчином мідного купоросу, заповнюють цементним розчином (у співвідношенні цементу і піску 1:3) і затирають зверху цементом.

Після затвердіння місце, де було дупло, фарбують масляною фарбою, щоб замазати всі тріщини та мікропори.

Під Дерево полірування Для чоловіків кільця середній 100% Вольфрам карбіду.

616.66 руб.

Безкоштовна доставка

(4.10) | Замовлення (482)

Подібні публікації